HISTORIA

Historia Gminnej Biblioteki Publicznej w Grabowcu

Historia Biblioteki Publicznej w Grabowcu sięga 1949 roku. W momencie powstania księgozbiór liczył 870 voluminów i systematycznie wzrastał. Pierwszym bibliotekarzem była pani Janina Kasprowicz, pełniła tę funkcję do 1972 roku. Następnie obowiązki kierownika placówki przyjęła pani Bożena Kocaj, która pracowała do1981 roku.
Biblioteka mieściła się w budynku prywatnym przy ulicy 700–lecia. Wyposażenie biblioteki stanowiły: 2 regały, 2 stoły, skrzynka do przechowywania kart czytelników i kart książek. Zakupy księgozbioru dokonywane były centralnie przez Bibliotekę Powiatową w Hrubieszowie.
W 1973 roku w wyniku zmian administracyjnych zmieniła się dotychczasowa nazwa biblioteki z Gromadzkiej na Gminną Bibliotekę Publiczną. W tym też roku placówka zmieniła lokal, zajmując dwa przestronne pomieszczenia w budynku w centrum Grabowca, przy ulicy Rynek.
Od 1977 roku rozrasta się sieć punktów bibliotecznych działających przy Szkołach Podstawowych w Szystowicach, Tuczępach, Majdanie Tuczępskim, Cieszynie, Ornatowicach, i Skomorochach Dużych. W 1981 roku kierownikiem biblioteki zostaje pan Henryk Czausz, funkcję tę pełni do 1989 roku.
W latach 80–tych biblioteka kilkakrotnie brała udział we współzawodnictwie bibliotek województwa zamojskiego o tytuł „Najaktywniejszej biblioteki i najlepszego bibliotekarza Roku”, zdobywając ten tytuł w 1986 r.

W roku 1990 kierownikiem biblioteki była pani Maria Gąska.
W wyniku kolejnych zmian w administracji państwowej w roku 1991 biblioteka straciła autonomię i weszła w skład Gminnego Ośrodka Kultury. W ramach działań oszczędnościowych zmniejszono obsadę kadrową bibliotekarzy z dwóch na półtora etatu, zmniejszono także budżet na zakup książek i czasopism. Placówka została przeniesiona z centrum Grabowca do ciemnych i ciasnych pomieszczeń GOK (dawny budynek Urzędu Gminy) na ulicę Wojsławską (peryferie miejscowości). Następują „chude” lata biblioteki. Z każdym rokiem ogranicza się liczbę zakupionych książek. W tym czasie w bibliotece pracują pani Daria Kodeniec i Krystyna Czausz, które wykonują inne pozabiblioteczne prace np. dyżury na dyskotekach czy prowadzenie sklepu. Te wydarzenia obniżyły w dużym stopniu jakość pracy biblioteki.
W 1994 roku bibliotekę obsługuje już tylko Krystyna Czausz, która pracuje od 1982 roku do 2023 roku. W 1997 roku, dzięki staraniom dyrektora GOK – pani Darii Kodeniec, pełniącej jednocześnie funkcję radnej biblioteka zmieniła lokal na dużo większy w centrum miejscowości. Dzięki dobrej lokalizacji (budynek znajdował się na przeciwko szkoły – obecnie Izba Pamięci), następuje znaczny wzrost liczby wypożyczeń i czytelników.
W 1999 roku wypożyczono na zewnątrz 22335 voluminów i zarejestrowano 835 czytelników. Do 2001 roku działają już tylko dwa punkty biblioteczne w Bereściu i Tuczępach. W tym też roku biblioteka ponownie zmienia lokal. Ze względów oszczędnościowych zostaje przeniesiona do siedziby Gminnego Ośrodka Kultury. Zmniejszeniu ulega powierzchnia placówki z 100m2 do 66m2.

Od 2006 roku biblioteka umożliwia przeglądanie zbiorów własnych za pomocą internetu.

Od 2009 roku biblioteka działa jako samorządowa instytucja kultury i stopniowo się rozwija. Odnowione zostały pomieszczenia biblioteki, zakupiono meble biblioteczne oraz dzięki udziałowi w Programie Instytutu Książki „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”, zakupione zostały komputery wraz z oprogramowaniem i sprzętem peryferyjnym, drukarka kolorowa, podłoga interaktywna oraz monitor interaktywny.

W czytelni dla dzieci, można nie tylko wybrać książeczkę, ale także skorzystać z materiałów plastycznych oraz gier planszowych. Najmłodsi chętnie spędzają tam czas.

W 2015 roku biblioteka rozpoczęła pracę w katalogu internetowym w systemie MAK+.

W placówce prowadzona jest działalność prezentacyjna i popularyzatorska, mająca na celu zapoznanie mieszkańców z zawartością zbiorów i różnorodnością usług bibliotecznych. Do stałych form pracy należą: wystawy książek, gazetki okolicznościowe i tematyczne, wycieczki uczniów do biblioteki, lekcje biblioteczne, konkursy. W celu pozyskania młodego czytelnika placówka organizuje szereg imprez kulturalnych: Ferie w bibliotece, Bibliowakacje, Dzień Pluszowego Misia.

Nowością są: wakacyjny kącik rekreacyjno – czytelniczy oraz seanse kina sferycznego.

Obecnie biblioteka dysponuje bogatym księgozbiorem podręcznym, a także dobrze zaopatrzonym działem nowości wydawniczych dzięki dotacji z programu Biblioteki Narodowej.