Powstanie Gminnej Biblioteki Publicznej:

Historia Biblioteki Publicznej w Grabowcu sięga 1949 roku. W momencie powstania księgozbiór liczył 870 voluminów i systematycznie wzrastał. Pierwszym bibliotekarzem była pani Janina Kasprowicz, pełniła tę funkcję do 1972 roku. Następnie obowiązki kierownika placówki przyjęła pani Bożena Kocaj, która pracowała do roku 1981.
Biblioteka mieściła się w budynku prywatnym przy ulicy 700 – lecia. Wyposażenie biblioteki stanowiły: 2 regały, 2 stoły, skrzynka na przechowywanie kart czytelników i książek. Zakupy księgozbioru dokonywane były centralnie przez Bibliotekę Powiatową w Hrubieszowie.
1973 roku w wyniku zmian administracyjnych zmieniła się dotychczasowa nazwa biblioteki z Gromadzkiej na Gminną Bibliotekę Publiczną. W tym też roku placówka zmieniła lokal, zajmuje dwa przestronne pomieszczenia w budynku w centrum Grabowca.
Od 1977 roku rozrasta się sieć punktów bibliotecznych działających przy Szkołach Podstawowych w Szystowicach, Tuczępach, Majdanie Tuczępskim, Cieszynie, Ornatowicach, i Skomorochach Dużych. w 1981 roku kierownikiem biblioteki zostaje pan Henryk Czausz.
W latach 80 – tych biblioteka kilkakrotnie wzięła udział we współzawodnictwie bibliotek województwa zamojskiego o tytuł „Najaktywniejszej biblioteki i najlepszego bibliotekarza”. W 1986 roku biblioteka otrzymała ten tytuł.
W wyniku kolejnych zmian w administracji państwowej w roku 1991 biblioteka straciłą autonomię i weszła w skład Gminnego Ośrodka Kultury. W ramach oszczędnościowych zmniejszono etat bibliotekarzy z dwóch na półtora etatu, zmniejszona także budżet na zakup książek i czasopism. Placówka zostaje przeniesiona z centrum Grabowca do ciemnych i ciasnych pomieszczeń Domu kultury, z daleka od centrum. Następują „chude” lata biblioteki. Z kadym rokiem ogranicza się liczbę zakupionych książek. pracownice biblioteki pani Daria Kodeniec i Krystyna Czausz wykonują inne prace, niż związane z pracą w bibliotece, jak dyżurny na dyskotekach czy prowadzenie sklepu. Te wydarzenia obniżyły w dużym stopniu jakość pracy biblioteki.
1994 roku zostaje tylko jeden pracownik. Jest to pani Krystyna Czausz, która pracuje od 1982 roku do chwili obecnej. W 1997 roku, dzięki staraniom dyrektora GOK – u pani Darii Kodeniec, pełniącej jednocześnie funkcję radnej biblioteka zmieniła lokal na dużo większy i bardziej przestronny w centrum miejscowości. Dzięki dobrej lokalizacji (budynek znajdował się na przeciw szkoły), następuje wzrost wypożyczeń i czytelników.
w 1999 roku wypożyczono na zewnątrz 22335 voluminów i zarejestrowano 835 czytelników. W tym czasie działają dwa punkty biblioteczne w Bereściu i Tuczępach. W 2001 roku pozostaje tylko jeden punkt przy Szkole w Podstawowej w Tuczępach. W tym też roku biblioteka ponownie zmienia lokal. Ze względów oszczędnościowych zostaje przeniesiona do pomieszczenia budynku Gminnego Ośrodka Kultury. Ulega zmniejszeniu powierzchnia placówki z 100m2 do 66m2.

Od 2006 roku biblioteka umożliwia przeglądanie zbiorów własnych za pomocą internetu! Wystarczy wejść na stronę Gminnego Ośrodka Kultury i z menu wybrać opcję KATALOG KSIĄŻEK aby przeglądać co leży na półkach, lub jest aktualnie wypożyczone!