NARODOWE CZYTANIE

Akcja „Narodowe Czytanie” została zapoczątkowana przez Prezydenta RP w 2012 r. W bieżącym roku w drodze głosowania „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zostało wybrane do wspólnej lektury podczas Narodowego Czytania 2017.
W dniu 2 września 2017 r., już po raz czwarty Gminna Biblioteka Publiczna w Grabowcu, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Zespołem Szkół im. Henryka Sienkiewicza przystąpiła do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczne spotkanie odbyło się na placu przed kościołem parafialnym, na tle starej plebani. Zaaranżowano stół weselny zastawiony potrawami regionalnymi, przy którym uczestnicy w barwnych strojach ludowych czytali fragmenty „Wesela”. Typowo wiejskie dekoracje stworzyły miłą atmosferę zarówno do czytania jak i biesiady.
Fragmenty z aktu I i III „Wesela” odczytali: czytelnicy naszej biblioteki, mieszkańcy gminy Grabowiec oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie ZS w Grabowcu.
Tego dnia, podczas wspólnego czytania, przypomnieliśmy sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale także ironię i cięty język. Czytając, mieliśmy okazję zastanowić się nad znaczeniem „Wesela” i rolą, jaką na przestrzeni dziesiątków lat dramat ten odgrywał w licznych debatach nad kształtem naszej ojczyzny.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za pomoc w przygotowaniu wspólnego czytania i aktywny udział w spotkaniu.


GALERIA

2017.09.02 - NARODOWE CZYTANIE