BALLADY I ROMANSE – NARODOWE CZYTANIE 2022

Ballady i romanse Adama Mickiewicza były tematem tegorocznej 11 edycji Narodowego Czytania.

„– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.”

W dniu 3 września 2022 roku, na skwerku w centrum Grabowca, wśród zieleni, można było wsłuchać się w piękne ballady i romanse Adama Mickiewicza.

Lekturę czytali uczniowie klas licealnych oraz podstawowych Zespołu Szkół w Grabowcu, panie z klubu Aktywni 50+, nauczyciele i czytelnicy biblioteki. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Grabowiec pan Bartosz Popek, który ofiarował słodycze a Panie z biblioteki przygotowały dla wszystkich uczestników słodki poczęstunek. Przyniesione egzemplarze Ballad i romansów można było przyozdobić pamiątkową pieczęcią.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania.